Furkan Eymen kimdir?

Oğlumuz Furkan Eymen, 2014 yılında, Mersin’de milyonda bir görülen çift taraflı kaval kemiği eksikliği ile dünyaya geldi. Furkan’ın hastalığı çok nadir görüldüğünden, bu hastalığı tedavi edebilecek hekim sayısı da dünyada ancak birkaç taneydi.Çocuğumuzun sağlığına kavuşabilmesi için umutla birçok ilde onlarca doktorla görüştük. Maalesef hepsinde aldığımız cevap aynıydı: Furkan Eymen’in ayaklarının kesilmesi gerekiyordu.
Başka çaremizin kalmadığını anladığımız, bu üzücü kararı verdiğimiz anda tesadüfen İstanbul’daki özel bir hastanede, Dünya’da bu operasyonları yapabilen birkaç hekimden biri olan Alman Prof. Michael WEBER ile karşılaştık.
Prof.WEBER, Tedavinin olabileceğini, Furkan Eymen in kendi ayakları üzerinde yürüyebileceğini, hatta sol ayağının ve olmayan dizininde hareket kabiliyeti kazanabileceğini söyleyince, bizim için tükenen umutlar yeniden filizlendi. Ancak bazı sorunlar vardı; birkaç aşamadan oluşan ameliyat sürecinde ortaya çıkacak yüksek tedavi maliyetlerini bizim tek başına karşılamamız imkansızdı.
Başlattığımız yardım kampanyasıyla, duyarlı halkımızın desteği ile ekonomik zorlukları bir bir aştık ve Furkan planlanan 8 operasyonu,uzun ameliyatların birleştirilmesi sonucu, 5 başarılı operasyon geçirerek kalçasından alınan kemik ile yapılan dizi ve fibula kemiklerinin kaval kemiğine dönüştürülmesi ile dünyada bir ilk oldu.
Furkan Eymen’in daha iyi şartlarda tedavi görmesi ve doktor kontrolünde kalabilmesi için 2 yıl İstanbul’a taşındık, uzun süre aldığı fizik tedavi desteği ile Furkan kendi ayakları üzerinde yürüyebilen, merdiven inip çıkabilen, hatta boyu uzayan bir çocuk haline geldi. Her şey iyi giderken, yapılan son kontrollerde Furkan Eymen’in sol dizini rahatça kullanmaya devam edebilmesi için yeniden bir dizi operasyon geçirmesi gerektiği söylendi. Çünkü büyümesiyle birlikte sol ayağı iyice içe dönmüş,sol ayak kısa kalmış,aksamaya başlamıştı.
Yine milyonda bir görülen bu ameliyatı yapan tek doktor Weber olduğu için, operasyonları yapması için tekrar Prof.Michael WEBER ile iletişime geçtik. Ayrıca ülkemizde bu tip ameliyatlar konusunda araştırmaları ve tedavileri ile tecrübe kazanan Uzman Ortopedi doktoru Cengiz ÇABUKOĞLU ile de bu ameliyatları Weber ile birlikte yapması için girişimlerde bulunduk. Böylece hem Furkan Eymen’le aynı durumdaki çocukların Türkiye de tedavi edilebilmesine imkan sağlamaya çalışacak, hem de bir Türk hekimi kaval kemiği eksikliği konusunda Weber ile çalışarak ismini tüm dünyaya duyurmuş olacak ve yeni hastalara umut olmaya devam edecekti.
Fakat yine yavrumuz Furkan Eymen için manevi zorlukların yanı sıra maddi zorluklar kapıda ve bu zorlukları aşmak için yeni bir yardım kampanyası ile sizlerin desteklerini bekliyoruz.Haydi bizi bu yolda yalnız bırakmayın ve destek olun…

#FurkanEymenlerYürüsün